Site icon Farkasok

Gerincsérv kezelése eredményesen?

Gerincsérv kezelésében nagyon fontos, hogy tudjuk, nem az a cél, hogy kicsit jobban élhessünk együtt vele, hanem hogy meggyógyítsuk, hogy teljesen eltűnjön. A másik fontos dolog, hogy ez nem megy úgy, hogy egyszer megigazítom és kész is van, a több évtized alatt összehozott hiba egy csettintésre nem tűnik el.

Ez az alapállás meghatározza, hogy hosszabb kezelésre kell lelkileg készülni, hogy a kitartás megmaradjon – a siker szinte csak ezen múlik, a tapasztalatom szerint az instant világunk rossz reflexét kell legyőzni, hogy “mostazonnalidenekemlegyenmindenjó“… És ez úgy is igaz, hogy ráadásul viszonylag gyors a javulás, ami miatt legtöbbször fellélegeznek a szenvedők és azt mondják, így már egész elviselhető… A baj ezzel, ha megelégszenek a féleredménnyel az, hogy az enyhe tüneteket mutató sérv is sérv, ami egy erősebb sokk hatására újra kiszakad jobban – ez nem azt jelenti, hogy nem jó a kezelés, csak nem lett befejezve.

Mi az én dolgom, mi a szenvedőé?

Az én szerepem a gyógyításban attól függ csak, ki mennyi időt, pénzt szán arra valaki, hogy én gyógyítsam meg. Ha valakinek megvan a lehetősége, hogy sokszor jöjjön ide hozzám, rendbe tudom hozni, ő pedig lehet lusta. Ha valakinek nincsenek korlátlan lehetőségei, akkor szorgalmasnak kell lennie.

Induljunk onnan, amikor azt mondja valaki: “Oldd meg, én nem tudok/akarok ezzel foglalkozni…” Ez esetben kezdetben naponta kezelek, 4-6 alkalommal, ha szükséges 10-12 alkalommal; ahogy lehet, ritkítjuk hetente 2-3 napi találkozókra, ezt is 6-12 alkalommal. Általában ezután lehetőség van heti 1 kezelésre ráállni, amikor már a tüneteket tekintve olyan jelentős a javulás, amire azt szokták mondani, ezzel már együtt tudnék élni – rendszerint 2-3 hónapon belül ez elérhető. Ezt addig folytatjuk, amíg a sérv el nem tűnik – akkor a havi 1 alkalmas igazításokkal tartjuk a kontrollt, hogy többé ne legyen gond.

Ugyanez olyannal, aki szorgalmas: kezdetben heti 2-3 alkalommal helyreigazítjuk a szimmetriát, hogy a gyógyulás érdekében a terhelés egyenletesen oszolhasson el. Ami emellett szükséges, hogy napi szinten nyújtani kell a gerincet és lehetőség szerint erősíteni is érdemes a hátat, mélyizmokat – ez a része, a nyújtás és erősítés nem rajtam múlik. A nyújtó-erősítő módszerek közül az erre a célra fejlesztett McKenzie torna nagyon jó például, csak csinálni kell.
A nyújtó módszerek közül a denevérpad/gravitációs pad a legismertebb. Ennek a használatáról szeretnék most pontos leírást adni, mert etéren sokan hibáznak és csalódnak ebben a remek módszerben:

Nyaki sérv esetén a gyógyítás menete hasonló, csak ott egy felfújható gallért használunk pad helyett.

Minden sérv esetében fontos, hogy a kiváltó okot is felül kell vizsgálni: nyaki sérv esetén általában az ágyban tv nézés/olvasás/mobilozás könnyen kiiktatható, egy ülőmunka esetén nehéz ezen változtatni. Vannak azért lehetőségek még: ha a nyaki sérv összefügg a gerinc felső szakaszának rossz tartásával, egy különleges vállpánttal dolgozunk, illetve egy felfújható övet is használok ahhoz, hogy nap közben tudjuk támogatni az alsó szakaszi sérvet.
Ezek használatát inkább személyesen szoktam betanítani, de nem bonyolult.

Erősítésre különböző módszerek vannak, egyszerűek, nehezebbek – erről majd talán más alkalommal…

Akinek tehát sérve van és szeretne szabadulni tőle, keressen bizalommal – műtét nélkül azért csak-csak jobb élni… Több alkalommal kerültünk már el a műtétet és oldottuk meg a problémát a módszeremmel. Nem nehéz, csak csinálni kell!

Exit mobile version