Kicsiben Kezdődik


Nincs körülöttem olyan ember, aki elégedett lenne azzal, ami ma folyik.

Ez nem ma kezdődött, változtatni pedig kicsiben lehet elkezdeni…

Alkohol, drog, depresszió, válások, külföldre menekülés – a magyar életpálya-modell.

Arról lehet vitatkozni, hogy 1000, vagy 500, vagy 90, vagy huszon éve kezdődött.

Azzal nem nagyon, hogy mindenki panaszkodónak ismeri a magyart. Akármikor is kezdődött a folyamat a történelmi hazudott, vagy valós eseményeket tekintve, én ennek a társadalmi letörtségnek az okát abban látom, hogy az aktuálisan együtt élő 3-4 generáció ebben szocializálódott: Trianon verte a még élő legidősebbeket, világháború jött, meg Rákosi a következő generációnak, aztán ’56 és Kádár, végül az elhazudott hatalomátmentésként értelmezhető módszerváltás…

A most felnövő generáció ilyen múltban cseperedő, savanyodó, munkájának eredményét ma sem látva gürcölő szülőktől – nagy – és dédszülőktől tanulja az érzelmi-lelki életet. Mert ez bizony nagyon nagy részben tanulás!

S hogy jön ez a harcművészethez?

Pont így, mert tanulható a jó is. Ez egy küldetés. Minden harcművész oktatónak. Mivel nem a verekedés megtanítása az, ami életeket változtat meg évszázadok óta, hanem egy más életmód, életstílus, szemlélet- és gondolkodásmód átadása, az ember átkódolása.

Kicsiben kezdődik a változás…

Azt ugyan még nem érzem, hogy a többség átlátná, hogy nem várhat a szavazósditól semmilyen változást az életében ebben a demokráciának hazudott valamiben – pozitívat aligha… Azért a választásokon való részvételi lelkesedés csökkenése jelzi az ébredést, de nagyrészt még az általános hozzáállás az, hogy szavazni kell, aztán széttehetem a kezem hátradőlve, hogy én ennél többet nem tehetek, legfeljebb szídhatom a politikusokat.

Az első felismerés: a politikust az juttatja oda, aki szavaz. Ha nem rá, akkor is, mert egy olyen rendszert tart fenn a szavazatával, ami a nagyrészt gerinctelen, haszonért, megélhetésért, ingyenélésért folyamatosan hazudozó senkiket juttatja lehetőséghez, mert a leadott szavazatok csak a számokat határozzák meg, a személyeket már nem – azt ők maguknak, maguk között.

Második felismerés: miért juttassak olyan embert magam fölé, az életemről való döntési pozícióba, akit annyira se tartok érdemesnek, hogy a cipőmet letörölje? Mert bizony a tisztelt ház nagy részére nemhogy felnézni nem tudok, de jó sokáig kellene, hogy gyakoroljon az iskolámban ahhoz, hogy kivívjon valamiféle megbecsülést, egyáltalán elfogadást. (A harcművészet csodákat tesz – előbb-utóbb még ezekből is emberforma válna…) Ugyancsak emiatt a kisebb rossz választása is teljes tévút.

Harmadik felismerés: sem ezek, sem más nem felelős az életemért, csak én. Ha valaki idáig eljut, már megmenekült szinte. Ez a kicsiben kezdés!

Ha már nyilvánvaló lett, hogy nem várható javulás, segítség egy x rajzolással, kitágulhat a világ.

Életmód, megélhetés, baráti kör, tudatosság, célratörés, határozottság, tartás, büszkeség, őszinteség, önbizalom, hit, erő, elszántság, lendület, egészség…

Ilyen és ehhez hasonló fogalmak kezdenek fontosak lenni, értelmet nyerni az addigi robotolással szemben. Szükségszerű változás ez, különben ugyanez a három fontos felismerés, meg természetesen az ehhez hasonlók, egészen más irányba taszíthatnak, a kinyíló világ helyett a beszűkülőbe, befordulóba, ahol jön a pia, drog, stb. – a magány és a halál…

És a harcosok világa ezen a ponton az egyik legkomolyabb lehetőség, legerősebb kapaszkodó, leghatásosabb megoldás, legigazabb, legőszintébb valóság.

Mivel ez egy doktori disszertációnak megfelelő nagyságú téma, amit, mint tudjátok, kik hozzám jártok, úgy tudnék témánként elemezni a beszélőkémmel, hogy ha vizet kapok folyamatosan, akkor addig mondom, amíg ébren bírom – csak röviden, mankóként, szalmaszálként, hogy tudtok belekapaszkodni ebbe az egyedülálló lehetőségbe, amibe beletaláltatok:

1. Mosolyogj!

Mert a világban az első, ami változhat, amit megváltoztathatsz, és aki változtathat, te vagy.

Mosolyogj, ha a gyerekedre nézel – a legkönnyebben tapasztalható misztérium és valóság egyben, ami értelmet ad mindennek, amit csinálsz, és ami felelősséggel ruház fel, hogy mit tanítasz meg vele: pl. hogy tekintsen boldogan, harcosan a világba.

Azon kívül, hogy figyelj oda minden jó dologra, ami veled történik, vedd észre azt is, ha barátodnak szép a világ, örülj vele. Mosolyogj, ha találkozol valakivel.

Ha edzéstársadnak sikerül valami, örülj vele – mégha ezért kopognod is kellett.

Ha fáj valamid, mosolyogj, mert még jól működsz és mert az erőt, az erősek világát képviseled, nem vársz szánalmat, hanem helyette tanítod a világot az elviselésre.

Mosolyogj, ha nyomorultul élsz, mert harcosként kevéssel is életben tudsz maradni és harcolni tudsz.

Ha szegény vagy, örülj, hogy kevéssel is beéred, és tanítsd a világot az elégedettségre.

Mosolyogj, ha jól élsz, mert az a környezetednek is jó, ők is gyarapodnak belőle – és ahol tudsz, segíts is!

Mosolyogj, ha szerencsétlen emberrel találkozol, akármiben is az – szánalmat kap mástól is, önmagától is – te erőt adj, valódi támogatást, örömöt.

Mosolyogj, ha nehézséggel találkozol, mert az neked csak egy megoldandó feladat, amiből tanulhatsz.

Mosolyogj, ha meg kell halnod! – előbb-utóbb mindenkinek, viszont amíg képes vagy gondolkozni és önmagad uralni, mosolyogni, tanítod a világot arra, hogy kell élni.

Mosolyogj mindenen – ne panaszkodj!

2. Legyen célod!

Erőt, akarást, ötleteket, tetteket, eredményeket az hoz, ha akarok valamit.

Ha ki akarsz menni az ajtón, megfogod a kilincset és kinyitod.

Ha nincs célod, csak úgy simán akarod jól érezni magad, csak önmagadért, erőfeszítés, értelem nélkül, akkor előbb-utóbb megtalál az alkohol, vagy drog, mert azok erre vannak. Gyengéknek, veszteseknek, önmagukért élőknek. Azoknak, akik hozzászoktak a gondolathoz, hogy nekik jár a fotocellás ajtó.

Van családod, gyereked? – a legkézenfekvőbb lehetőség, hogy ne önmagad sajnáld, hanem élj úgy, hogy nekik, illetve velük együtt jobb legyen. Ezt lássa, ezt tanulja a gyereked, ezt az akaratot érezze, ezt az erőt akarja ő is magának. Legyél érdemes rá, hogy büszke legyen rád!

Nincs családod? – legyen.

Ezek egyszerű célok, ha nincs más ötleted. Ezen kívül aztán van ezer.

Pl. legyél jó harcos!

A pénzkereset nem cél, jobb, ha nem tekinted annak – csak szemléletváltás kérdése. A pénz csak eszköz.

3. Ne fáradj el!

Az általunk gyakorolt harci stílus arra tanít, hogy a fáradt harcos halott harcos. Ez az életben is így van.

Ha van célod, legyél eltökélt, higyj benne, hogy meg tudod csinálni. Merj nagyot gondolni, az sok erőt adhat. Ha nagyon elérhetetlennek tűnik, tűzz ki az odatartó úton közelebbi célt, amit meg tudsz valósítani, aztán majd akkor újra gondolod, ha addig elértél.

A megvalósításban pedig legyél türelmes. Ahogy az akadémiánkon, úgy az életben is. Mindenki más ütemben tudja megvalósítani ugyanazt a dolgot – neked csak a saját korlátaiddal kell foglalkoznod. Nem fáradhatsz el, ezért oszd be az erődet, válassz helyes taktikát, hogy végig tudd vinni az akaratod. Legyél könnyed, rugamas a harcban, tudj alkalmazkodni. Ne erőlködj, hanem helyette légy erős, ha kell, hogy jobb irányba, kedvezőbb helyzetbe tereld a további küzdelmet. Pozícionálj, tartsd meg az erős helyzetet, védekezz hatékonyan a gyengében. Ha eljön a lehetőség fejezd be a harcot, zárd le végérvényesen – hadd oldódjon a feszültség, élvezd a békét. Ha nincs egyértelmű lezárás, tiszta győzelem, nincs megbékélés sem. Ezt tanulhatod meg az akadémián, ezt tapasztalhatod az életben.

4. A harcosok kasztja

Ez egy elit létforma, nem való mindenkinek és nem szabad befogadni mindenkit! Ide tartozni kiváltság és különleges lehetőség, amit nem érdemes eljátszani, eltékozolni.

Ha bekerül valaki, minden megváltozik: gondolkodás, hozzáállás, önbizalom, önbecsülés, értékrend…

Végzetesen. Nincs menekvés…

5. Számíts a harcostársaidra!

Én mindenképp más szemlélettel tekintek egy ilyen akadémiára, mint egy sportklubra. Nem egyszerűen az a lényeg, hogy legyen egy hely kikapcsolódni, aztán haza lehet menni – ehelyett fontosabb, hogy ez egy folyamatosan működő és élő közösséggé kovácsolódjon.

A legjobban az alulról szerveződés egy szintjeként tudom besorolni: az egyének – családjaikkal együtt – egy törzsként kapcsolódnak össze – a harcosok rendjében. Ezeket a szinteket is lehet bontogatni akár, de a lényeg, hogy egy élő közösség legyen, önmagát védelmező, aminek a tagjai számíthatnak egymásra. Mivel egyre többen vagyunk, ez nagyon sokszínű kapcsolati rendszert jelent, rengeteg lehetőséggel. Így az életben kitűzött egyéni célok megvalósításához is hatalmas lehetőség részévé válni.

6. Legyél tudatos és eltökélt az egészséged, életmódod tekintetében!

Ha már része lettél ennek a rendnek, magától jön, hogy más dolgok kezdenek fontosak lenni. Mivel az életmód változása, változtatása nagyon sokféle lehet, más-más lehet a súlyozás, más-más lehet a fontosabb – egy jótanácsot lehet adni a rengeteg jószándékú messiás tanításainak zűrzavarában: figyeld magad és ismerd meg minél mélyebben, kutass, dönts okosan. Röviden legyél tudatos.

Nagyot így nem hibázhatsz.

Így kell hát kicsiben kezdve megváltoztatni a saját életed, ezzel megváltozik a családodé, a barátaidé – és máris mindent megtettél, hogy jobb legyen a világ:

Szóval irány az Akadémia!